FIRMA GODNA ZAUFANIA

piątek, 24 października 2014

Szczupaki Polskiej złotej jesieni, porady, przynęty i technika łowienia.

Witam!
Chcielibyśmy na tym blogu wędkarskim, podzielić się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi łowienia szczupaków na jeziorach, metodą spinningową z łodzi, w okresie pięknej Polskiej jesieni. Na początek najważniejszą rzeczą jest wytypowanie stanowisk szczupaków, na naszym akwenie.
Jeżeli jesień jest łagodna z temperaturami często powyżej 10-stopni C, z słonecznymi pogodnymi dniami, to drobnica nadal skupia się w ławicach, w płytkich miejscach lub przy samym brzegu tak jak w sezonie letnim i My powinniśmy poszukiwać drapieżników właśnie tam, a najlepszymi miejscówkami są "płycizny" daleko wychodzące w głąb jeziora z dnem pokrytym roślinnością oraz podwodne górki, optymalna głębokość to 1-2,5m. W takich miejscach zawsze gromadzi się dużo drobnych ryb, które są pokarmem, celu naszej wyprawy czyli szczupaka. Łódź najlepiej jest zakotwiczyć na głębinie tak, aby mieć w zasięgu rzutu, ów płyciznę lub górkę, najatrakcyjniej jest sprowadzać przynętę z miejsca płytszego w głębsze. Przy stabilnej od paru dni pogodzie na brania możemy liczyć, o każdej porze dnia, choć moim zdaniem najlepszy okres zaczyna się od świtu i trwa około godziny lub godzina przed zachodem słońca. Wędkarz powinien wykorzystać w pełni te dwa krótkie okresy doby. Pora na dobranie odpowiednio przynęt...
...
Ja zaczynam łowienie od przynęt typu "JERK", czyli płytkoschodzących bezsterowych woblerów, którymi daleko się rzuca, a prowadzenie polega na zsynchronizowanym podszarpywaniu oraz dużej zmienności tempa prowadzenia przynęty. Wobler przy prawidłowym prowadzeniu doskonale imituje ranną lub chorą rybkę, co bardzo prowokuje szczupaka do ataku, polecam kolory "płoć", "perch" lub "green tiger". Przynętę staram się prowadzić przy dnie w taki sposób aby unikać podwodnej roślinności, w którą i tak co jakiś przynęta wpada. Brania są bardzo agresywne i przy stosowaniu plecionki nie trzeba ryb "docinać". Na naszym sklepie wędkarskim jest dość duży wybór przynęt tego typu. Polecam przynęty Salmo i Dorado.
....
Jeżeli takie łowienie nie przynosi brań, a jesteśmy pewni dobrego wyboru miejsca, to pora na obrotówki i przynęty gumowe na dość lekkich główkach. Obrotówka ma taką specyfikę pracy, że wytwarza bardzo mocną falę hydroakustyczną połączoną z fantazyjnymi refleksami świetlnymi, która często prowokuje drapieżnika do ataku z większych odległości. Łowienie błystką obrotową jest bardzo proste, przynętę powinniśmy ściągać równym tempem na żądanej głębokości, tak aby cały czas wyczuwać jej pracę. Na naszym sklepie polecam następujące obrotówki:

...
...

MOJE ULUBIONE BLACHY NA TAKIE ŁOWIENIE.
 ....
Przy gumach, pewniaki moim zdaniem to predatory oraz rippery firmy Mann's, ulubiony i chyba najłowniejszy kolor to "perła z brokatem i czarnym grzbietem" oraz doskonałe przynęty firmy Keitech. Główki dżigowe stosuję w przedziale 5-10gram, dopasowane wielkością do przynęty. Przynętę prowadzimy płynnymi  powolnymi skokami w okolicy dna i podwodnych roślin, cały czas utrzymując napiętą żyłkę lub plecionkę, przy takim leniwym łowieniu trzeba być bardzo skupionym, bo brania są często bardzo delikatne i można je pomylić z tym, że przynęta wpadła w rośliny. 
.
 ........



WĘDKARSTWO TO HOBBY, KTÓRE UCZY POKORY. SĄ TAKIE DNI, ŻE ZŁOWIMY MASĘ ŁADNYCH RYB I WYPAD BĘDZIE WSPOMINANY PO LATACH, SĄ I TAKIE DNI KIEDY MIMO WSZELKICH STARAŃ WRACAMY O PRZYSŁOWIOWYM "KIJU"... JUŻ TAKI UROK WĘDKARSTWA...
 BLOG WĘDKARSKI
CENTRUMWEDKARSKIE.PL
 


1 komentarz :

  1. https://rybyy.blogspot.com/2018/12/szczupak-w-listopadzie.html
    Krótkie późno listopadowe dni podobno są najlepszym czasem na wyprawę aby wyciągnąć z wody jednego z największych słodkowodnych drapieżników- Szczupaka.

    OdpowiedzUsuń